Вијести

ЛИШЕНО СЛОБОДЕ 7 ОСУМЊИЧЕНИХ ЗА ЗЛОЧИН ПРОТИВ ЧОВЈЕЧНОСТИ НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ

16.09.2020. 09:40

Осумњичени се терете да су у мјесецу септембру 1992. године, у оквиру широког и систематичног напада на цивилно становништво бошњачке националности, испланирали, организовали и учествовали у убиству 44 цивила бошњачке националности из села Новосеоци у општини Соколац и прогону цивилног становништва са наведеног подручја.

ЛИШЕНО СЛОБОДЕ 7 ОСУМЊИЧЕНИХ ЗА ЗЛОЧИН ПРОТИВ ЧОВЈЕЧНОСТИ НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ

У координисаној акцији на терену, поступајући по налогу тужиоца из Посебног одјела за ратне злочине, полицијски службеници SIPA-е, у раним јутарњим часовима, на подручју општине Соколац, лоцирали су, идентификовали и лишили слободе укупно 7 осумњичених лица.

Путем међународних правних механизама, биће затражено изручење једног од осумњичених који се налази у прекоокеанским земљама.

Осумњичени који су под истрагом, терете се за учествовање у удруженом злочиначком подухвату и некадашњи су високи званичници Кризног штаба Соколац, војске и полиције, као и директни извршиоци убиства цивила бошњачке националности из села Новосеоци, општина Соколац, 1992. године.

Ради се о злочину почињеном дана 21/22. септембра 1992. године, када су припадници ВРС-а извршили напад на наведено село, те одвајање мушкараца од жена и дјеце. Мушкарци су након тога војним камионима транспортовани на локацију сметљишта на Иван Пољу, гдје су брутално убијени пуцањем из ватреног оружја те закопани на депонији, док су жене и дјеца протјерани и транспортовани на територију Сарајева.

Међу убијеним лицима било је и малољетних дјечака, као и једна жена која је убијена приликом напада на село. Најмлађа жртва имала је 14, а најстарија 82 године.

Све жртве, осим посмртних остатака једног убијеног цивила, откривене су, ексхумиране и идентификоване након рата, те је у посмртним остацима пронађено чак 178 рана од метака из ватреног оружја.

Након почињеног злочина минирана је и срушена џамија у Новосеоцима, а остаци џамије одвезени су на сметљиште и бачени преко тијела убијених.

Током дана реализоваће се полицијске и оперативне активности на довођењу осумњичених у Тужилаштво БиХ.

Овим предметом, као осумњичени, обухваћен је и Радислав Крстић, осуђен у МКСЈ-у због геноцида у Сребреници, који је 1992. године био командант 2. романијске моторизоване бригаде ВРС-а, који ће бити испитан у сарадњи са органима МРМКС-а и Пољске, гдје издржава казну затвора.

Поступајући тужилац испитаће осумњичене, након чега ће донијети одлуку о даљим активностима у овом предмету.

Јутрошња акција, реализована по налогу Посебног одјела за ратне злочине, односи се на осумњичене:

1.      Тупајић Милан, рођен 1954. године, Кнежина, Соколац, некадашњи предсједник Кризног штаба Соколац

2.      Обрадовић Драгомир, зв. ”Драган”, рођен 1950. Кршеви, Соколац, некадашњи командир СЈБ Соколац

3.      Крстић Радислав, рођен 1948. године, Недјељишта, Власеница, некадашњи командант 2. романијске моторизоване бригаде ВРС-а *налази се на издржавању казне у Пољској

4.     К.Н., рођен 1954. године, припадник чете Војне полиције 2. рмтбр, борави у Канади, биће затражено изручење

5.      Гашевић Миладин, зв. ”Ћирко”, рођен 1961. године, Видрићи, Соколац, замјеник командира Извиђачке чете 2. рмтбр

6.      Кезуновић Момир, рођен 1957. године, Видрићи, Соколац, припадник Извиђачке чете 2. рмтбр

7.      Кезуновић Бранислав, зв. “Мики”, рођен 1959. године, Видрићи, Соколац, припадник Извиђачке чете 2. рмтбр

8.      Гашевић Жељко, рођен 1968., Соколац, припадник Извиђачке чете 2. рмтбр

9.      Шука Јадранко, рођен 1957. године, Соколац, припадник Извиђачке чете 2. рмтбр

 

 

 

 


 Штампај


www.tuzilastvobih.gov.ba