Vijesti

POD POKROVITELJSTVOM VELEPOSLANSTVA SAD U BiH, U BUGOJNU JE ODRŽANA SJEDNICA O IMPLEMENTIRANJU I PROVEDBI ZAKONA O NESTALIM OSOBAMA I ZAKONA O SLOBODI PRISTUPA INFORMACIJAMA

05.01.2012. 14:58

U Bugojnu je 21.12.2011. godine održana zajednička sjednica predstavnika tri udruge nestalih osoba u BiH sa predstavnicima Tužiteljstva BiH, ombudsmenom za ljudska prava BiH i predstavnicima mnogobrojnih vladinih i nevladinih organizacija i institucija koje se bave problemima i pitanjima nestalih osoba i ljudskih prava.

Tri udruge nestalih osoba iz BiH, različitih nacionalnosti, koje surađuju i međusobno se pomažu da bi što prije pronašli osobe nestale u proteklom ratu, uz pomoć Veleposlanstva SAD-a u BiH, održale su drugu po redu zajedničku sjednicu kako bi se razmotrio najoptimalniji pristup problemu nestalih osoba i da bi se u rješavanje ovog problema uključio što veći broj vladinih i nevladinih organizacija i pojedinaca.

Josip Drežnjak, predsjednik Udruge hrvatskih stradalnika "Grabovica 93", Kemal Pervan, predsjednik Udruženja “Istina – Kalinovik 92” i Milan Mandić, predsjednik Udruženja porodica nestalih lica Istočno Sarajevo, zajedno su organizirali ovu sjednicu koja je održana u prostorijama Općine Bugojno.

Sjednici su, između ostalih, nazočili: predstavnik Veleposlanstva SAD-a u BiH, ombudsman za ljudska prava, Jasminka Džumhur, pomoćnica ministra za ljudska prava u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, Saliha Đuderija, predstavnik Instituta za nestale osobe, Amor Mašović, predstavnica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), Amela Suljić i Zerina Zukić, predstavnica Međunarodnog komiteta Crvenog križa (MKCK). Iz Tužiteljstva BiH ovom sastanku su nazočile tužiteljica Posebnog odjela za ratne zločine, Slavica Terzić i Selma Hećimović iz Odjela za odnose s javnošću.

Sudionici sastanka su podržali povećanje tužiteljskih i prostornih kapaciteta Tužiteljstva BiH i usuglasili su se da institicije vlasti BiH (Parlament i Vijeće ministara) moraju osigurati učinkovitiju suradnju policijskih tijela koja rade na istraživanju ratnih zločina.

Na ovoj sjednici je također zaključeno da institucije BiH trebaju odrediti zvanične djelatnike koji će surađivati sa obiteljima nestalih osoba, kao i da trebaju osigurati podršku udrugama nestalih. Prisutni su zaključili da je za formiranje Radne skupine za prisilne nestanke dovoljan rok od 90 dana, o čemu su pomenute udruge pisale u svom izvješću u mjesecu studenom.

Planirano je da se ovakve sjednice održavaju redovito i periodično, u različitim gradovima BiH, kao i da se ova međusobna suradnja nastavi.

Pokrovitelj i organizator ovih sastanaka je Veleposlanstvo SAD-a u BiH.

 

 


 Ispiši


www.tuzilastvobih.gov.ba